Як ми допомагаємо захищати права і свободи
військовозобов’язаних, військових, родин загиблих, зниклих безвісти, полонених військових, а також ув’язнених військовослужбовців
Український кіноінститут – не правозахисна організація, хоча ми знаємося на цьому. Наша мета допомогти усім нужденним знайти собі захисників, якщо таких ще не маєте, а по-друге, допомагати рухати вперед справи із захисту прав і свобод військовозобов’язаних, військових, ветеранів, родин загиблих героїв, ув’язнених військовослужбовців, коли всі інші методи малоефективні, або взагалі не спрацювали.
Наша зброя – це медійна публічність у висвітленні справ і пошук причинно-наслідкових зв'язків, щоб дізнатися природу цих хибних явищ і як їх попередити у майбутньому за можливості.
Справа в тому, що війна і будь-які мобілізаційні дії – це не стихійне природне лихо. За кожною подією завжди стоїть ланцюжок людей з конкретними прізвищами і посадами, які несуть відповідальність перед законом.
Види порушень прав і свобод, які ми досліджуємо і пропонуємо допомогу у захисті
1. Порушення прав і свобод військовозобов’язаних під час мобілізаційних дій
Порушення прав і свобод військовозобов’язаних під час мобілізаційних дій на території України: незаконне, без рішення суду, обмеження волі під час роздачі повісток, уточнення облікових даних у територіальних центрах комплектації і соціальної підтримки (ТЦК і СП) і проходження військово-лікарських комісій (ВЛК); катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність військовозобов’язаних; дії або бездіяльність членів ВЛК, МСЕК, ТЦК і СП, що призвели до мобілізації непридатної до військової служби чи окремих її видів людини, а також будь-які інші порушення і обмеження прав і свобод, які гарантуються Конституцією під час дії воєнного стану і після нього.
2. Порушення прав і свобод військовослужбовців
Порушення прав і свобод військовослужбовців під час АТО, ООС і повномасштабного вторгнення Росії в Україну: катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність військовослужбовців з боку побратимів чи командування, свавільне чи необережне позбавлення життя одних військовослужбовців іншими, бездіяльність вищого командного складу щодо фактів таких злочинів; незаконне обмеження волі військовослужбовців; відсутність чи відмова у наданні незалежної професійної правничої допомоги військовослужбовцям, які перебувають під слідством або на розгляді у суді; відсутність чи відмова у наданні медичної допомоги військовослужбовцям, дії чи бездіяльність медичного персоналу будь-яких закладів охорони здоров’я, які призвели до погіршення стану чи інвалідізації військовослужбовців, неналежна реабілітація і проблеми з протезуванням; за примушення виконувати явно злочинні розпорядження чи накази, а також покарання за відмову від їхнього виконання; систематичні дії чи бездіяльність командування щодо затримки, неповного надання чи відсутності грошового і матеріально-технічного забезпечення військовослужбовців; дії або бездіяльність ВЛК, МСЕК, представників будь-яких інших медичних закладів, рішення яких примусили військовослужбовців з пораненнями чи хворобами, несумісними з несенням військової служби, й надалі перебувати у лавах ЗСУ і інших підрозділів; утримання у невизначеному статусі без належного грошового і матеріально-технічного забезпечення обмежено придатних військовослужбовців, які внаслідок проблем зі здоров’ям не можуть виконувати бойові накази, а також будь-які інші порушення і обмеження прав і свобод військовослужбовців, які гарантуються Конституцією під час дії воєнного стану і після нього.
3. Порушення прав ветеранів
Порушення прав ветеранів АТО, ООС і повномасштабної російсько-української війни: дії чи бездіяльність представників будь-яких державних органів і військових структур, які заважають демобілізованим військовослужбовцям отримати статус ветерана і/або учасника бойових дій, отримати належне грошове забезпечення за весь час служби; відмова у наданні медичної допомоги і/або належного лікування; відмова чи перешкоджання, затягування у встановленні дійсного діагнозу у ВЛК чи МСЕК; відмова чи перешкоджання у встановленні інвалідності ветерана; будь-яка дискримінація ветеранів у суспільстві, а також будь-які інші порушення і обмеження прав і свобод ветеранів, які гарантуються Конституцією під час дії воєнного стану і після нього.
4. Порушення прав сімей і родичів загиблих захисників, зниклих безвісти і полонених військовослужбовців
Порушення прав сімей і родичів загиблих захисників, зниклих безвісти і полонених військовослужбовців АТО, ООС і повномасштабної російсько-української війни: безпідставне приховування інформації про деталі загибелі, зникнення безвісті, потрапляння у полон військовослужбовців; відмова чи затягування у наданні статусу сім’ї загиблого захисника для тих рідних, хто має на це право; порушення права на отримання одноразової грошової допомоги сім’ям загиблих захисників, а також будь-які інші порушення і обмеження прав сімей і родичів загиблих захисників, зниклих безвісти або тих, що перебувають у полоні військовослужбовців, які гарантуються Конституцією під час дії воєнного стану і після нього.
5. Порушення прав і свобод військовозобов’язаних і військовослужбовців, яких підозрюють у скоєнні злочину і тримають під вартою, а також, хто вже відбуває покарання у місцях позбавлення волі
Порушення прав і свобод військовозобов’язаних і військовослужбовців, яких підозрюють у скоєнні злочину і тримають під вартою, а також тих, хто вже відбуває покарання у місцях позбавлення волі: катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження з ув’язненими; відсутність або обмеження доступу до медичної допомоги і/або лікування; втрата здоров’я чи інвалідізація під час перебування під вартою; відсутність чи відмова у наданні незалежної професійної правничої допомоги, представлення інтересів ув’язненого під час слідства і у суді; невмотивоване затягування слідства і тримання під вартою підозрюваного; відсутність належних санітарно-гігієнічних умов утримання ув’язнених, а також будь-які інші порушення і обмеження прав і свобод ув’язнених, які гарантуються Конституцією під час дії воєнного стану і після нього.
Що ми пропонуємо
1. Первинна консультація щодо вашої ситуації порушення прав чи свобод.
2. Якщо ви ще не готові захищати свої права чи свободи відкрито перед своїм керівництвом, будь-якими державними органами чи посадовцями, ми запропонуємо вам алгоритм подальших дій з прихованого збору і збереження фактів порушення ваших прав, щоб підготуватися на майбутнє до слідчих дій і судового розгляду.
3. Якщо ви готові відкрито захищати свої порушені права чи свободи, але у вас ще немає правозахисника, тобто адвоката чи юриста з військових справ, ми допоможемо вам його знайти. Наша допомога безкоштовна, а правозахисників по домовленості. Зараз ми працюємо над тим, щоб збільшити можливість безкоштовної правозахисної допомоги для вас.
4. Якщо у вас уже є правозахисник, ви разом ведете вашу справу, але вона гальмується з іншої сторони з надуманих причин, ми пропонуємо вам публічне висвітлення і подальший медійний супровід вашої справи на наших сторінках у соціальних мережах і партнерських ЗМІ.
5. Якщо ваша справа резонансна, а винна сторона ігнорує вас чи чинить опір вашим спробам добитися справедливості, тоді крім просто висвітлення вашої справи у соціальних медіа, ми можемо за вашою згодою включити ваш випадок до чергової серії нашого документального серіалу, підключити до допомоги правозахисні організації в Україні і за кордоном.
6. Важливо: ми ведемо усі справи, які беремо в медійну роботу, до справедливого вироку в українських судах будь-яких інстанцій. Якщо це не спрацьовує, ми готові вам допомогти подавати позов до Європейського суду з прав людини чи інших міжнародних судів за рішенням вашого правозахисника і вас самих. Наша допомога завжди для вас безкоштовна.
7. Якщо ваш випадок не поодинокий або конкретний орган чи посадова особа порушила права і свободи кільком чи багатьом людям, ми можемо запропонувати об’єднати вашу справу в колективний позов, а далі діємо за алгоритмами описаними вище.
8. Для розвитку місцевих правозахисних ініціатив ми започаткували Всеукраїнську Спільноту Взаємодопомоги, яка матиме локальні розгалужені представництва, де ви також зможете отримати первинну юридичну і медійну допомогу, знайти однодумців і зміцнювати правовий захист військовозобов’язаних, військових, ветеранів, родин загиблих героїв, ув’язнених військовослужбовців у вашому місті чи регіоні.
Як приєднатися до Всеукраїнської Спільноти Взаємодопомоги, місцевих осередків або як створити осередок у вашому місті, читайте за посиланням тут: https://manifest-tribunal.org.ua/spilnota
Через те, що Український кіноінститут – це незалежна громадська неприбуткова організація, ми не маємо жодного відношення до будь-якої партії чи олігархів, тому для нашої діяльності потрібна ваша фінансова допомога.
Просимо вас зробити донати на захист прав і свобод наших військових. Забезпечимо їм наш правозахисний тил. Це буде ще один наш загальний внесок у Перемогу!
Зв'язатися з нами можна за адресою: au.gro.lanubirt-tsefinam%40ofni