+380 99 974 62 36

Звернення Дениса Маслікова

Виконавчого директора Українського кіноінституту, автора і керівника проєкту "Маніфест "Трибунал"

Illustration

Проєктом «Маніфест «Трибунал» ми розпочинаємо пошуки правди і справедливості разом із суспільством у тому, де є та межа, коли воєнна доцільність і законність обмеження прав і свобод громадян в Україні вироджується у воєнний авторитаризм і безкарність державних структур та зазіхає на базові безумовні конституційні права і свободи, а також принижує гідність людини.
Українці ведуть жорстоку боротьбу із зовнішнім ворогом не для того, щоб програти своє право жити у демократичній, правовій і соціальній державі просто зараз.
Самообмеження суспільства у правах, свободах і самоцензура лише живить відчуття вседозволеності тих, хто цинічно бачить у цьому можливості для самозбагачення і зміцнення своєї влади на місцях, користуючись горем народу.
Під час мобілізації Збройні Сили України приблизно на 75% складаються із звичайних громадян, які вдягли військову форму тільки задля оборони Батьківщини і очікують на належне ставлення до них, повагу до їхніх прав і свобод і всебічну підтримку з боку держави, яку вони заслужили і можуть у будь-який момент втратити найцінніше, що у них є – своє життя. Натомість багато хто з них стикаються із некомпетентністю, безпорадністю, свавіллям, цинізмом, ігноруванням, бажанням заробити на їхніх проблемах.
Все це прикривається словами «не на часі» і «війна все спише».
Саме тому, що нам, кінематографістам і журналістам, завжди все «на часі» і події, документи ми фіксуємо, а не списуємо в небуття, ми й проголосили цей Маніфест.
Нагадаю слова із статті 55 Конституції України: «Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань». Це право безумовне навіть під час дії воєнного стану.
Український кіноінститут – не правозахисна організація, хоча ми знаємося на цьому. Наша мета допомогти усім нужденним знайти собі захисників, якщо таких ще не маєте, а по-друге, допомагати рухати вперед справи із захисту прав і свобод військовозобов’язаних, військових, ветеранів і родин загиблих героїв, коли всі інші методи малоефективні, або взагалі не спрацювали.
Наша зброя – це медійна публічність у висвітленні справ і пошук причинно-наслідкових зв'язків, щоб дізнатися природу цих хибних явищ і як їх попередити у майбутньому за можливості.
Справа в тому, що війна і будь-які мобілізаційні дії – це не стихійне природне лихо. За кожною подією завжди стоїть ланцюжок людей з конкретними прізвищами і посадами, які несуть відповідальність перед законом.
Саме тому ми в межах «Маніфесту «Трибунал» розпочинаємо спершу медійні проєкти: 
Повнометражний документальний фільм – де будемо досліджувати природу воєнного авторитаризму, причини самообмеження суспільством своїх прав і свобод, цензуру і самоцензуру в умовах воєнного стану і його наслідки на тепер. Чи буде реальна небезпека для нас підіймати такі питання у фільмі і у суспільстві? Це буде фільм-процес і спостереження.
Документальний серіал – де будемо розслідувати найбільш резонансні за десять років війни справи з порушення прав, свобод, приниження гідності військовозобов’язаних, військових, ветеранів і родин загиблих героїв, які призвели до фізичного насильства, каліцтва або навіть смерті.
Новинна платформа у соціальних мережах – де у щоденному форматі будемо розповідати про усі випадки порушення прав і свобод, які ми дізналися і над якими темами самі працюємо, але що не увійдуть у серіал чи фільм.
Інші проєкти «Медійний каталог справ», «Архівація інтернет-контенту про війну» і «Наукові студії» ми розпочнемо пізніше.
Без вашої підтримки наші проєкти у межах Маніфесту не здійсняться, тому я запрошую усіх небайдужих військових, ветеранів, родин загиблих героїв, громадян, юристів, адвокатів, правозахисників, правозахисні і інші громадські організації, журналістів, кінематографістів, науковців, підприємців, бізнеси приєднуватися до нашої Всеукраїнської Спільноти Взаємодопомоги, де на місцевому рівні ми будемо допомагати один одному захищати права і свободи наших Захисників.
Через те, що Український кіноінститут – це незалежна громадська неприбуткова організація, ми не маємо жодного відношення до будь-якої партії чи олігархів, тому для нашої діяльності потрібна ваша фінансова допомога.
Прошу зробити донати на захист прав і свобод наших військових. Забезпечимо їм наш правозахисний тил. Це буде ще один наш загальний внесок у Перемогу!
Слава Україні! Героям Слава!